Kochanie... to niezwykle przydatny produkt, o czym pisaliśmy już wielokrotnie. Możesz posmarować nim chleb, dodać do herbaty, do jogurtu lub po prostu zjeść łyżeczką! Ale skąd wiesz, czy jest już jadalny, czy nie? I jak ją prawidłowo przechowywać?
"Złoty" i słodki: miód jest idealny na śniadanie, doda magicznego smaku wypiekom, a jeśli dodasz go do mleka i wypijesz przed snem, pomoże Ci zasnąć i pomoże na kaszel.
Czasami, po otwarciu, stoi w słoiku przez długi czas. Ale kiedy chce się spróbować ponownie, człowiek zastanawia się, czy to naprawdę dobry pomysł - nawet jeśli data ważności jeszcze nie upłynęła.
Minimalny okres przydatności do spożycia miodu wynosi dwa lata od daty rozlewania. Jeśli jednak miód jest optymalnie przechowywany i otwierany później, to znacznie dłużej zachowuje przydatność do spożycia.
Zła wiadomość jest jednak taka, że wbrew wielu pogłoskom, miód faktycznie może się psuć.
Jak prawidłowo przechowywać miód?
Wilgotność, ciepło i światło decydują o tym, jak długo można cieszyć się miodem, zanim stanie się on całkowicie bezużyteczny.
Wilgoć psuje miód.
Aby Twoje złote cudo przetrwało jak najdłużej, nie powinieneś pozostawiać go zbyt długo odkrytego, ponieważ wtedy zaczyna pobierać wilgoć z powietrza.
Zawarte w nim komórki drożdży potrzebują cukru i wody, aby rozpocząć proces fermentacji. Dzieje się tak, gdy miód wchłonie wystarczającą ilość wilgoci.
Dobry miód ma smak owocowy i nie jest cierpki. Jeśli wyczuwalna jest kwasowość, to dlatego, że miód jest sfermentowany. Fermentację można rozpoznać po pęcherzykach powietrza i pianie na powierzchni. Nadęty kapturek również wskazuje, że miód skwaśniał.
Ciepło nie jest sprzymierzeńcem dla długotrwałego przechowywania
Oprócz wilgoci, ciepło ma również negatywny wpływ na jakość i trwałość produktu:
Według pszczelarzy, ogrzewanie miodu w temperaturze powyżej 35 stopni obniża jego walory smakowe i niektóre z dobroczynnych właściwości.
Ponadto zawarte w nim witaminy, enzymy i węglowodany tracą swoją jakość po podgrzaniu do 40 stopni. Im wyższa temperatura, tym miód staje się bardziej oleisty. Nie musi to wpływać na jakość produktu, ale może ułatwić fermentację miodu, ponieważ zawartość wody w miodzie jest bardzo wysoka.
Ale nawet po przechowywaniu w lodówce "złoty nektar" może nadal gnić i krystalizować się.
Światło jest również szkodliwe.
Jeszcze jeden czynnik może spowodować, że miód straci swoje właściwości: światło. Światło po prostu niszczy enzymy i witaminy zawarte w produkcie.
Dlatego miód należy odpowiednio przechowywać
Najlepszy sposób na przechowywanie nektaru
W ciemnym miejscu;
w temperaturze pokojowej;
i upewnij się, że pojemnik jest zawsze hermetycznie zamknięty.
W szczelnie zamkniętych słoikach miód może być przechowywany przez lata i nadal pozostaje słodki, zdrowy i bardzo jadalny. Po otwarciu słoika można go spożywać nawet do roku.
Mimo to, zanim posmarujesz muffinkę miodem, dobrze się przyjrzyj i powąchaj go:
Jeśli produkt ma dziwny lub nieprzyjemny zapach, na jego powierzchni utworzyły się bąbelki lub piana, a smak stał się gorzki - należy się go pozbyć, a nie angażować się w "ratowanie".
Aby uniknąć tych problemów, należy kupować miód w małych słoiczkach. W ten sposób skończy się zanim się zepsuje.