Witajcie, przyjaciele!
Nadszedł maj, mój ulubiony miesiąc! A za majem już długo wyczekiwane lato - sezon urlopów, dobrego nastroju i nowych wrażeń. Przy okazji, jeśli ktoś chce zupełnie nowych wrażeń, może zajrzeć do najpiękniejszych starych niemieckich miast. A jeśli chcesz morze, słońce i coś pikantnego, możesz spojrzeć na plaże nudystów w Europie.
A teraz wracamy do naszego lata. W zeszłym roku ten sezon nie był zbyt gorący, przynajmniej u nas. Ale nie fakt, że przyszłe lato będzie równie łagodne. Pogoda jest teraz naprawdę dziwna, a co jeśli będziemy mieli diabelskie upały? I od tego musimy znaleźć sposób, aby uciec.
W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie 10 najprostszych i naprawdę działających wskazówek, jak uciec przed letnim upałem bez klimatyzacji i innych drogich i nieporęcznych urządzeń.
W lecie termometr może osiągać bardzo wysokie wartości. Takie szalone upały nie cieszą, a raczej irytują. W dodatku jest to niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak uciec przed letnim upałem. Nie tylko w mieszkaniu bez klimatyzacji, ale w ogóle.
Dlaczego przegrzanie jest niebezpieczne
Na początek wyjaśnijmy sobie, dlaczego intensywne letnie upały są niebezpieczne. Odpowiedź jest prosta, ponieważ nasz organizm może się przegrzać, powiem nawet więcej, przegrzanie jest niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Nie zapomnij o tym!
Promienie słońca to nie tylko piękna opalenizna i dobry humor. Ale ważne jest również to, że są one bardzo agresywne, a jeśli zapomnisz o tym i spędzisz cały dzień w palącym słońcu, konsekwencje mogą być bardzo smutne.
Ponadto, gdy jest zbyt gorąco, organizm reaguje poceniem się i traci wiele płynów i ważnych dla życia minerałów. Brak szybkiego uzupełnienia płynów doprowadzi do odwodnienia, co z kolei może prowadzić do słabego krążenia i wszystkich wynikających z tego konsekwencji.
Tak więc, letnie słońce może się "podobać":
Burns. A jeśli myślisz, że to nonsens, to się mylisz. Oparzenie słoneczne może mieć nieprzyjemne konsekwencje:
Stłumienie układu odpornościowego;
rak skóry;
łagodne nieprawidłowości melanocytów (piegi, znamiona melanocytowe itp.);
Dzieje się tak oczywiście przy długotrwałym nadużywaniu promieni słonecznych, ale warto mieć tego świadomość. Ponadto, poparzenie się na słońcu boli, więc latem staram się przebywać w cieniu.
Udar cieplny. Jest to również bardzo poważna sprawa. Oczywiście, można dostać udaru cieplnego i nie wychodząc w letni upał na zewnątrz, na przykład, jeśli w pokoju lub samochodzie jest bardzo duszno i gorąco.
Objawy udaru cieplnego:
Zaczerwienienie skóry;
duszności;
słabość;
mdłości, wymioty;
zawroty głowy, mroczki przed oczami, halucynacje wzrokowe (migotanie przed oczami, wrażenie ruchu obcych przedmiotów, pełzanie gęsiej skórki przed oczami);
częste i słabe tętno;
skóra staje się gorętsza i bardziej sucha;
skurcze i bóle mięśni;
szybkie oddychanie.
Udar słoneczny. Jest to rodzaj udaru cieplnego, ale można go dostać tylko od przebywania pod palącym słońcem. Ma również szereg poważnych objawów:
słabość;
gorączka;
mdłości i wymioty;
utrata przytomności.
Najbardziej narażone na udar cieplny i słoneczny są dzieci, osoby starsze, osoby odwodnione, diabetycy i osoby z nadwagą.
Jak przetrwać upały w lecie?
Oczywiście, nasze ciało radzi sobie z wysokimi temperaturami (30 stopni ±), ale to nie znaczy, że nie potrzebuje pomocy. Istnieje wiele sposobów na przetrwanie letnich upałów w mieszkaniu i na zewnątrz.
Spędzanie mniej czasu w palącym słońcu
To najprostsza, ale jedna z najważniejszych wskazówek - staraj się spędzać więcej czasu w cieniu, zwłaszcza w porze lunchu (od 13 do 16 godzin). Szczególnie dobrze sprawdzają się miejsca w pobliżu wody i w cieniu drzew. Oczywiście nie podczas burzy =)
Zakaz uprawiania sportu w ciągu dnia
Uprawianie sportu w upale stanowi ogromne obciążenie dla organizmu, a to nie odbija się dobrze na ciele. Lepiej odłożyć je na wieczór lub wczesny ranek. Nie, oczywiście, jeśli ćwiczysz w dobrze klimatyzowanym pomieszczeniu o komfortowej temperaturze, to wszystko jest w porządku, ale powinieneś uważać na ćwiczenia na powietrzu.
Drugim problemem w gorącej porze roku jest ozon. Kiedy świeci słońce, zawartość ozonu w powietrzu często wzrasta, a zdolność roślin do jego absorpcji drastycznie spada. Ten gaz nie jest dobry dla ludzi:
Działa drażniąco na drogi oddechowe;
powoduje bóle głowy;
czerwone oczy,
kaszel i dysfunkcja płuc.
W połączeniu z ćwiczeniami, efekty mogą być niefortunne.
Właściwe ubrania
Czarne lub ciemne ubrania przyciągają promienie słoneczne i nagrzewają ciało, każdy o tym wie, natomiast jasne, białe lub beżowe ubrania odbijają te promienie. Dlatego uciekając przed upałem w lecie, wybieraj jasne ubrania o szerokim kroju, tak aby wiał powiew wiatru.
Istnieje jednak przeciwny punkt widzenia: ponieważ jasne ubrania odbijają ciepło, odbijają ciepło naszego ciała z powrotem, podczas gdy czarne ubrania je pochłaniają. Istnieje też teoria, że ciemniejsze ubrania, ponownie, o szerszym kroju, pomagają skuteczniej walczyć z upałem. Decyzja należy do Ciebie, ale osobiście na lato wybieram coś lekkiego.
Jest to ważne w przypadku ubrań w każdym kolorze: nie zaleca się używania ubrań wykonanych z poliestru, ponieważ skóra pod tym materiałem nie może prawidłowo oddychać.
A przecież pod palącym słońcem nie można przez długi czas przebywać bez kapelusza, w przeciwnym razie prawdopodobieństwo dostania udaru słonecznego wzrasta kilkakrotnie.
Pij więcej płynów.
Szczególnie w wysokich temperaturach ważne jest, aby uzupełniać płyny. Czynnikiem decydującym jest rodzaj napoju: napoje z kofeiną lub alkoholem pobudzają krążenie krwi, ale idealne są soki gazowane i woda mineralna lub niesłodzone herbaty ziołowe.
A co z temperaturą napojów? Optymalna temperatura picia jest ciepła, ponieważ zbyt gorące lub zbyt zimne napoje zwężają naczynia krwionośne i jeszcze bardziej rozgrzewają organizm.
Nie należy też pić w czasie upałów tylko wtedy, gdy już odczuwamy pragnienie. Dzieje się tak dlatego, że w organizmie brakuje już płynów.
Lekki posiłek
Smażona wieprzowina z pierogami latem nie jest raczej dobrym rozwiązaniem - szkodzi zdrowiu. Powodem tego jest fakt, że im cięższy pokarm, tym więcej energii organizm musi poświęcić na jego trawienie. Ale sałatki, warzywa, ryby i pokarmy o obniżonej zawartości węglowodanów nie są złą opcją na gorącą porę dnia. Bardzo lekko słony bulion mięsny i warzywny optymalizuje bilans mineralny.
Zasłony, żaluzje itp.
Najlepszym sposobem na ucieczkę przed upałem w mieszkaniu jest klimatyzacja, ale nie zawsze jest ona dostępna. Dlatego przejdziemy od tego, co jest tańsze w pozyskaniu, jak np. zasłony. W okresie letnich upałów zaleca się zaciemnianie pomieszczeń żaluzjami i zasłonami. Trzeba tylko pamiętać, że nie wszystkie chronią przed upałem, częściej zasłony ratują tylko przed słońcem, dlatego wybierając ten element wnętrza zwróćmy uwagę na ochronę termiczną.
Rolety i ekrany ciepłochronne łatwo rozpoznać po wyglądzie, są pokryte specjalnymi emaliami lub lakierami.
Wentylacja i wyłączanie urządzeń
Jeśli na zewnątrz jest gorąco, okna muszą pozostać zamknięte, w przeciwnym razie ciepło przedostanie się do domu. Dlatego należy wietrzyć pomieszczenia późno w nocy lub bardzo wcześnie rano - pod warunkiem, że temperatura zewnętrzna jest niższa od temperatury wewnętrznej.
Innym problemem są urządzenia elektryczne, ponieważ wytwarzają one dużo ciepła. Można je po prostu wyłączyć. Oczywiście, nikt nie sugeruje wyłączenia lodówki, ale coś nie tak poważnego może.
Wybór bielizny pościelowej i koców
Oczywiście, nie można pozostać bez koca w ogóle, nawet w letnią noc można zamarznąć. Ale, mimo wszystko, w tym sezonie lepiej wybrać koce z lekkiego, oddychającego materiału, dobroć, teraz wybór jest szeroki.
Ponadto, w przypadku pościeli, lepiej jest wybierać tkaniny wykonane z lekko chłodzących materiałów, takich jak makosatyna, jedwab, len czy bawełna perkalowa.
Prysznic
Oczywiście, miło jest się ochłodzić gdzieś w jeziorze, rzece czy basenie, ale niestety nie zawsze jest to dostępne. Jeśli nie jest to możliwe, zawsze można wziąć prysznic.
Ważne: temperatura wody powinna być ciepła, nie zimna, w przeciwnym razie ciało rozgrzeje się ponownie.
Wezwij lekarza
I ostatnie, ale bardzo ważne: jeśli stwierdzisz u siebie lub znajomych objawy udaru cieplnego lub słonecznego - natychmiast skontaktuj się z lekarzem. To nie jest żart, niebezpieczeństwo jest śmiertelne!
Podczas gdy karetka jest w drodze, pozwól poszkodowanemu udać się w chłodne miejsce. Nie ma potrzeby chłodzenia się lodowatą wodą, lepiej jest się rozebrać i przetrzeć ciało gąbką lub chusteczką nasączoną chłodną wodą.
Tak, 30-stopniowy upał - to nie dar, dla mnie 25 to katastrofa, ale nic strasznego w tym też nie ma, jeśli zna się "bezpieczeństwo".
To wszystko, do zobaczenia w kolejnych artykułach. Powodzenia!
P. S. I pamiętaj, że nie wolno zostawiać zwierząt zamkniętych w samochodzie przez długi czas w upale! Jest to zagrożenie życia.