Spacery po lesie i zbieranie grzybów to przyjemny letni wypoczynek. Dzięki wyposażeniu ochronnemu, nawigatorom, smartfonom z GPS jest to jeszcze bardziej niezawodne i komfortowe. Bogactwo gadżetów odpręża jednak i sprawia, że zapominamy o sprawdzonych zasadach bezpieczeństwa. Czas przypomnieć sobie, jak chodzić do lasu na grzyby i co mówią o tym przepisy BHP.
Przygotowanie do grzybobrania: O czym nie zapomnieć
Lepiej wybrać się do znajomego lasu, a do nieznanego z partnerem, który był tam wiele razy. Ale można się zgubić nawet we własnych trzech sosnach. Wybierając się na ciche polowanie, grzybiarz powinien uprzedzić bliskich, krewnych, gdzie się wybiera i kiedy planuje wrócić.
Co zabrać ze sobą:
Kosz na grzyby. Worek nie jest dobry - zdobycz zgniecie się, zawilgotnieje i nie będzie nadawała się do jedzenia.
Ostry nóż. Taki, który jest dobry nie tylko do cięcia borowików, ale także do przetrwania.
Mini apteczka pierwszej pomocy. Środki antyseptyczne, przeciwbólowe, bandaże. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe - leki blokujące atak (nitrogliceryna, validol...).
Repelenty. Związki do leczenia skóry i ubrań przed owadami krwiopijnymi, kleszczami.
Zapałki w wodoszczelnym opakowaniu. Weź nowe pudełko, aby sprawdzić w domu, czy się świeci.
Żywność. W tym niepsujące się i wysokokaloryczne EO: czekolada, herbatniki, pierniki, batony energetyczne z suszonych owoców.
Woda. Czysta, pitna, niegazowana woda bez dodatków smakowych.
Kompas, GPS-nawigator. Nie należy polegać wyłącznie na tym ostatnim, elektronika może zawieść, kompas nie.
Telefon komórkowy z dodatnim saldem. Przed wyjściem na zewnątrz należy naładować urządzenie, wyłączyć aplikacje zużywające energię.
Ubierz się w grubą, nieprzemakalną odzież dostosowaną do pogody: koszulkę, sweter, kurtkę. Kombinezon powinien zakrywać prawie całe ciało, aby chronić przed owadami. Jasna kurtka pomoże odnaleźć zagubionego grzybiarza. Buty - gruba podeszwa bez obcasa: szorstkie botki, buty sznurowane, z wysokim mankietem, lub gumowce. Wsuń spodnie do butów. Jest to ochrona przed ukąszeniami węży.
Instalując aplikację na smartfona z mapami, lepiej dać pierwszeństwo takiej, która działa nie przez Internet, ale przez satelitę. W lesie bez łączności komórkowej zastąpi go nawigator GPS.
Selfies z wężem, czyli jak się zachowywać, żeby uniknąć kłopotów
W lesie są owady, węże, dzikie zwierzęta i możliwość zgubienia się. Często człowiek jest winny kłopotów, które mu się przytrafiają z powodu zaniedbania, lekceważenia zasad bezpieczeństwa.
Ochrona przed owadami - odzież zakrywająca większą część ciała, nakrycie głowy, grube buty. Nakomarnik (specjalna siatka zakrywająca twarz) i chemiczne repelenty uchronią przed ukąszeniami komarów.
Ale najstraszniejsze są kleszcze, nosiciele zapalenia mózgu i boreliozy. Zaszczepienie, wykonane wiosną, gwarantuje ochronę przed infekcją. Spray'e i maści na owady nie działają tak samo na małe stawonogi jak na komary. Wracając z lasu, grzyboznawca musi się dokładnie zbadać. W przypadku znalezienia kleszcza - skontaktuj się z przychodnią.
Węże unikają kontaktu z ludźmi. Ostrzegaj żmiję przed zbliżającymi się ludźmi szeleszcząc patykami na dnie lasu. Często jednak węże dwunożne szukają kontaktu z łuskowatym.
Znane są przypadki, kiedy ludzie padali ofiarą ukąszenia podczas próby zrobienia zdjęcia z wężem. Jest to zabronione. Gdy zobaczysz gada, musisz, nie wykonując gwałtownych ruchów, cofnąć się.
Dzikie zwierzęta, nawet tak niebezpieczne jak niedźwiedź, również nie pałają chęcią spotkania z człowiekiem. Hałas będzie ostrzegał zwierzęta z wyprzedzeniem. Dlatego nie należy wahać się mówić głośno z partnerem, śpiewać. Przy spotkaniu ze zwierzęciem nie zapominajmy, że nawet niegroźnie wyglądająca wiewiórka jest w rzeczywistości dzikim zwierzęciem.
O niebezpieczeństwo zgubienia się trzeba się martwić zawczasu. Wchodząc do lasu należy pamiętać o kierunku słońca. Po powrocie będzie po przeciwnej stronie, korygując ruch w kierunku zachodu słońca. Podczas podróży należy pamiętać o rozpoznawalnych punktach orientacyjnych. Unikaj obszarów, które są zarośnięte, zarośnięte lub bagniste.
Bezpieczniej jest trzymać się dobrze wydeptanych ścieżek, jeśli jesteś przyzwyczajony do miłośników grzybów. Pagórki mrówek i porosty na pniach drzew nie zawsze są dobrą wskazówką. Las jest zbyt złożony, aby dopasować do niego znaki.
Ważne: Zegarki na rękę zastępują kompasy. Jeśli skierujesz wskazówkę godzinową w stronę słońca, środek pomiędzy nią a liczbą 12 będzie znajdował się na południu.
Niebezpieczeństwo w koszyku: jak nie przynieść kłopotów do domu
Udane wyjście na grzyby i powrót do domu - nie oznacza, że niebezpieczeństwo minęło. Może on czaić się w zebranych produktach leśnych. Zatrucia mogą zdarzyć się również doświadczonym grzybiarzom. Okazy jadalne w pewnych warunkach mogą być również szkodliwe.
Poniższe zasady mogą pomóc w uniknięciu kłopotów:
Nie należy zbierać grzybów przy ruchliwych autostradach, w pobliżu wysypisk śmieci, zakładów przemysłowych. Jak gąbka wchłaniają substancje toksyczne.
Nie należy brać zbyt młodych i zbyt starych okazów. Pierwszy, bo różne gatunki mogą być podobne jak dwie krople wody w młodym wieku, drugi - bo nagromadziły w sobie toksyny.
Nie należy zbierać ofiar w plastikowych torbach. Taki materiał nie oddycha, grzyby zaczną wysychać, zbijać się w grudki i szybko staną się niezdatne do jedzenia.
Nie należy brać grzybów, co do których bezpieczeństwa istnieją najmniejsze wątpliwości. W tym przypadku pewność musi wynosić sto procent. Jeśli grzyb spadziowy lub rydzowy nie wygląda ani nie pachnie nieprzyjemnie, należy pozostawić go w lesie.
Po powrocie do domu należy natychmiast leczyć "złapaną" chorobę. Nawet borowiki staną się toksyczne po leżeniu w miejscu cięcia przez jeden dzień.
Jeśli zdarzy się straszna rzecz
Zgubienie się w lesie jest przerażające nawet dla doświadczonej osoby. Jeśli tak się stało, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zmusić się do zatrzymania, uspokoić się, przestać panikować. I pamiętać wszystko, co pomoże wydostać się, punkty orientacyjne, kierunek słońca.
Jeżeli kierunek jest beznadziejnie zagubiony, ale jest pewność, że wkrótce bliscy się zaniepokoją i zaczną cię szukać, zostań na miejscu, rozpal ognisko, głośno śpiewaj. Przyciągnie to uwagę służb ratowniczych. Pomogą w tym sztucznie stworzone znaki. Trzy duże krzyże ułożone z jodłowego chrustu lub kamieni na polanie, dymiące ognisko, choinka udekorowana śmieciami (opakowania po jedzeniu, puste butelki).
Pomocne są dźwięki wskazujące na bliskość człowieka. Szczekanie psów, hałas samochodów, pociągów, maszyn, bicie dzwonów, syreny i klaksony słychać z odległości kilku kilometrów. Poruszając się w ich kierunku, można samodzielnie wydostać się z lasu.
Kolejną wskazówką jest obecność strumienia. Jeśli będziesz wędrował wzdłuż strumienia, dojdziesz do rzeki, a w pobliżu na pewno będą ludzie.
Tak jak przyjemne może być zbieranie grzybów, nie należy się relaksować. Przecież pustkowie dla nieostrożnego człowieka jest pełne niebezpieczeństw. Najważniejsze, aby o nich nie zapomnieć.