Suplementy witaminy D są coraz popularniejsze. Korzyści zdrowotne wynikające z przyjmowania witaminy D nie są już kwestionowane, a jeśli niektórzy ludzie nadal mają wątpliwości co do przyjmowania suplementów D, nowe badanie pokazuje, że istnieje niewielkie ryzyko toksyczności witaminy D.
Opublikowane w ostatnim wydaniu Mayo Clinic Proceedings, naukowcy doszli do wniosku, że ryzyko rozwoju toksyczności witaminy D jest rzadkie. Ideą tego konkretnego badania było sprawdzenie szans na rozwój niebezpiecznie wysokiego poziomu wapnia we krwi, co jest częstą obawą związaną z nadmierną suplementacją witaminą D. Wysoki poziom wapnia we krwi może prowadzić do osłabienia, kamieni nerkowych i ogólnego pogorszenia zdrowia zarówno serca, jak i mózgu.
"Stwierdziliśmy, że nawet u osób z wysokim poziomem witaminy D powyżej 50 ng/mL, nie było zwiększonego ryzyka hiperkalcemii, czyli podwyższonego poziomu wapnia w surowicy krwi, wraz ze wzrostem poziomu witaminy D" - powiedział współautor badania dr Thomas Thacher, ekspert medycyny rodzinnej w Mayo Clinic, w komunikacie prasowym czasopisma.
Autorzy badania przeanalizowali informacje o poziomie witaminy D, które zostały zebrane przez Rochester Epidemiology Project, aby ocenić, czy powszechna suplementacja może zwiększać ryzyko takiej toksyczności. Dane obejmowały ponad 20.000 pomiarów poziomu witaminy D we krwi wykonanych w latach 2002-2011 u mieszkańców jednej społeczności. Wnioski pokazują, że tylko osiem procent pomiarów wskazywało na poziom przekraczający 50 ng/mL, często dotyczyło to kobiet w wieku powyżej 65 lat, a mniej niż jeden procent miał poziom powyżej 100.
Witamina D jest często zalecana w celu poprawy lub ochrony zdrowia kości, a istnieją przesłanki, że może ona również pomóc w zapobieganiu rakowi, cukrzycy i chorobom serca. Górna granica suplementacji witaminą D zalecana przez Instytut Medycyny dla osób z niskim lub niedoborowym poziomem wynosi 4000 jednostek międzynarodowych dziennie.