Przeciętne ciało dorosłego człowieka zawiera około 7 gramów krzemionki, która znajduje się głównie w tkankach takich jak kości, stawy, oczy, skóra i zęby, a także w zewnętrznych strukturach naszych gruczołów i organów (1).
Ale czym dokładnie jest krzemionka i jakie przynosi nam korzyści? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o krzemionce i jak określić, czy suplementacja krzemionką jest dla Ciebie odpowiednia.
Co to jest krzemionka?
Krzemionka lub "dwutlenek krzemu" to obfity związek składający się z cząsteczek tlenu i krzemu, występujący we wszystkim, od piasku na Twojej ulubionej plaży po ekrany komputerów, a nawet blaty kwarcowe. Chociaż jego zastosowanie w przemyśle technologicznym i tekstylnym jest dobrze znane, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że krzemionka jest niezwykle korzystna dla ludzkiego zdrowia.
Zalety krzemionki
Choć krzemionka jest powszechnie znana ze swoich właściwości wzmacniających kości (nie bez powodu), oferuje również wiele korzyści zdrowotnych poza wspomaganiem układu kostnego. Oto pięć z nich, o których powinieneś wiedzieć:
WZMACNIACZ KOŚCI: Przeważająca w tkance kostnej i stawowej, krzemionka jest niezbędna w kierowaniu wapnia do i z naszych kości, umożliwiając prawidłowe utrzymanie kości. Zarówno w modelach ludzkich, jak i zwierzęcych wykazano, że suplementacja krzemionką bezpośrednio poprawia integralność macierzy kostnej i zmniejsza kruchość kości (1). Wspomaga również różnicowanie (dojrzewanie) osteoblastów, które są komórkami kostnymi odpowiedzialnymi za tworzenie nowej tkanki kostnej w procesie metabolizmu kostnego. Dodatkowe badania wykazały, że gradient chemiczny krzemionki wspomaga jej wiązanie ze specjalnymi białkami zwanymi proteoglikanami, które działają synergicznie w celu dalszego wzmocnienia tkanek niekolagenowych występujących w kości (2).
SKÓRA I WŁOSY SWEETHEART: Wewnętrzne starzenie się jest nieuniknione i wynika z degradacji różnych białek w organizmie, które tworzą tkanki i komórki, takie jak te w naszych żyłach/ tętnicach, kościach/ stawach, itp. Kolagen jest jednym z najbardziej obfitych białek w organizmie, ważnym zarówno dla wytrzymałości na rozciąganie, jak i stabilności tkanek łącznych, w tym skóry. Krzemionka jest niezbędnym składnikiem w syntezie kolagenu, jak również wspomaga produkcję i utrzymanie innych białek bogatych w skórę, w tym elastyny, która zapewnia elastyczność skóry, oraz keratyny, która jest gęsto zaludniona w mieszkach włosowych. Krzemionka stymuluje również i wiąże się z glikozaminoglikanami (GAG), innym wyspecjalizowanym białkiem, które może zatrzymać do 1000 razy więcej wody niż wynosi jego masa. Wiążąc się z cząsteczkami wody, GAG pomagają wspierać nawilżenie skóry. Badania na ludziach, w których stosowano zarówno doustne, jak i miejscowe produkty z krzemionką, wykazały, że przy konsekwentnym stosowaniu, grupy wykorzystujące krzemionkę odnotowały znaczną poprawę mechaniki skóry (elastyczność, tekstura i nawilżenie), a także zmniejszenie oznak fotostarzenia (3).
ODŻYWKA STAWÓW: Te same glikozaminoglikany, które poprawiają nawilżenie skóry, odgrywają również rolę w promowaniu prawidłowego smarowania stawów. Ponieważ krzemionka pomaga stabilizować sieć GAG w wielu miejscach w organizmie, w tym w stawach, naukowcy odkryli, że połączenie krzemionki i glukozaminy może znacząco zmniejszyć poziom zapalenia w tkankach stawowych, a także promować prawidłowe smarowanie między stawami (płyn maziowy), zmniejszając prawdopodobieństwo dodatkowych zwyrodnień spowodowanych ocieraniem się o siebie stawów. Dodatkowo wykazano, że suplementacja nanocząsteczkami krzemionki zwiększa tempo i jakość regeneracji u osób cierpiących na uszkodzenia ścięgien i więzadeł, bez żadnych negatywnych skutków ubocznych (4).
MITYGATOR METALI: Ładunek elektryczny krzemionki pozwala jej wiązać się z niektórymi metalami ciężkimi, które z czasem mogą gromadzić się w ludzkich tkankach, potencjalnie siejąc spustoszenie w różnych układach. Aluminium jest najobficiej występującym metalem w skorupie ziemskiej i podczas gdy umiarkowane narażenie może być tolerowane, wysoki poziom może gromadzić się w tkankach miękkich, szczególnie tych znajdujących się w mózgu. Wysoki poziom aluminium w mózgu został powiązany z zaburzeniami funkcji poznawczych, a badania wykazały, że krzemionka ma powinowactwo do wiązania aluminium, utrudniając tym samym jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Jedno z badań nad występowaniem zaburzeń poznawczych wykazało odwrotną zależność między aluminium a krzemionką w wodzie pitnej, przy czym osoby pijące krzemionkę jako dodatek do wody zawierającej aluminium miały niższy wskaźnik zaburzeń poznawczych niż osoby pijące samą wodę zawierającą aluminium (5).
ZWALCZACZ TĘTNIC: Poza zwykłym wspieraniem struktury naszych żył i tętnic poprzez zwiększanie syntezy kolagenu (który stanowi około jedną trzecią białek znajdujących się w tych tkankach łącznych), krzemionka zapewnia liczne korzyści dla serca. Aorta jest podstawową tętnicą, która pompuje natlenioną krew z serca do krążenia systemowego i w znacznym stopniu składa się z tkanki łącznej, w tym zależnego od krzemionki kolagenu i elastyny. Poza wspieraniem struktury aorty, badania na zwierzętach wykazały, że króliki karmione suplementem bogatym w krzemionkę wykazały zmniejszoną częstość uszkodzeń aorty po spożyciu diety wysokocholesterolowej w porównaniu z królikami z grupy kontrolnej (6). Pomagając zrównoważyć tempo utleniania tłuszczów (uszkodzenia), a jednocześnie zwiększając grubość aorty, krzemionka może być doskonałym dodatkiem do zdrowej dla serca diety!
Sposoby wykorzystania krzemionki
Krzemionka występuje w różnych formach suplementów, w tym w kapsułkach, tabletkach, płynach i proszkach. Można również uzyskać niewielkie ilości krzemionki poprzez dietę, włączając w to takie źródła jak:
Jabłka
Migdały
Kapusta
Marchew
Czereśnie
Ogórki
Orzeszki ziemne
Zboża pełnoziarniste
Inne pokarmy roślinne bogate w błonnik
Ponieważ do przekształcenia dietetycznej krzemionki (kwasu ortokrzemowego) w jej aktywną formę potrzebny jest wystarczający kwas żołądkowy, a źródła żywności dostarczają tylko niewielką ilość krzemionki, do uzyskania jej wystarczającej ilości może być konieczna suplementacja.
Wiele dostępnych na rynku suplementów pochodzi z wyciągu ze skrzypu, który jest skoncentrowanym źródłem naturalnie występującego dwutlenku krzemu (kwasu ortokrzemowego). Inne naturalne formy mogą być łączone z kompleksowymi mieszankami wspomagającymi skórę lub bioflawonoidami, które są związkami roślinnymi współdziałającymi z krzemionką w syntezie kolagenu.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie formy są wymienne. Rodzaj, który wybierzesz, powinien być oparty na tym, co wygodnie Ci przyjmować i jaką dawkę chcesz uzyskać.
Jak wybrać suplement krzemionkowy
Suplementy krzemionkowe mogą pochodzić z naturalnych lub syntetycznych źródeł. Jeśli szukasz naturalnego, bioaktywnego źródła krzemionki, suplementy, w tym te z bambusa i kasztanowca, to dwie popularne opcje, które zapewnią Ci jej wystarczającą ilość.
Nie ma ustalonego zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla krzemionki w diecie. Szacuje się, że większość dorosłych osób stosujących zdrową, bogatą w rośliny dietę spożywa od 14-62 mcg dziennie.
Najlepiej jest przestrzegać zalecanej dawki suplementu, który zdecydujesz się zażywać lub skonsultować się z lekarzem.
Skutki uboczne i środki ostrożności związane z krzemionką
Obecnie nie są znane żadne skutki uboczne związane z suplementacją krzemionką, ale osoby w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać jej stosowania, skonsultować się z lekarzem lub spróbować uzyskać krzemionkę w wyżej wymienionych źródłach żywności. Nie są również znane żadne interakcje.
Czy zażywasz suplement krzemionki? Daj nam znać w komentarzach!