Oczyszczanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy. To, w jaki sposób wykonujemy je na co dzień, wpływa na zdrowie i piękno naszej skóry. Czym różni się prawidłowe oczyszczanie od nieprawidłowego? Katerina Karpova, twórczyni Pure Love, marki kosmetyków organicznych, podzieliła się z nami instrukcjami jak krok po kroku oczyszczać twarz i opowiedziała o pięciu największych błędach, które wielu z nas popełnia w łazience.
Instrukcje krok po kroku dla czystej i zdrowej skóry
1. Delikatne oczyszczanie (demakijaż)
Mycie rozpoczynamy od oczyszczenia skóry środkiem myjącym - może to być żel, pianka, mleczko lub tonik. Preparat oczyszczający nanosi się na skórę okrężnymi ruchami za pomocą opuszków palców. Następnie twarz jest dokładnie spłukiwana wodą. Temperatura wody powinna być lekko ciepła (nie zimna ani gorąca) - wtedy nie dochodzi do rozszerzania i zwężania naczyń krwionośnych, co jest szczególnie ważne dla posiadaczy "kruchych" naczyń krwionośnych oraz osób ze stanami zapalnymi skóry. Po umyciu wodą, delikatnie wytrzyj twarz ręcznikiem.
✩ Na terenach miejskich woda jest często złej jakości - staraj się używać wody filtrowanej lub butelkowanej.
2. tonowanie
Po oczyszczeniu twarzy nałóż na nią tonik lub lotion, który usunie resztki środka myjącego, ukoi skórę i zrównoważy jej ph. Do twarzy świetnie nadają się wody kwiatowe, aminokwasy i ekstrakty roślinne. Organiczne toniki nie zawierają składników chemicznych i nie pozostawiają filmu na twarzy.
Po toniku lub lotionie i serum nałóż na twarz krem nawilżający lub odżywczy. Po nałożeniu kremu można również wykonać delikatny masaż twarzy.
3. Głębokie oczyszczanie raz lub dwa razy w tygodniu.
Dla zapewnienia pełnej pielęgnacji ważne jest, aby raz lub dwa razy w tygodniu głęboko oczyszczać skórę. W ostatnim czasie preferuję peelingi enzymatyczne (z bakteriami Bacillus) lub maseczki z papainą i bromelainą. Bardzo delikatnie oczyszczają skórę, nie uszkadzając jej mechanicznie. Skóra jest oczyszczana poprzez uszkodzenie warstwy rogowej naskórka poprzez przerwanie połączeń między warstwami rogowymi naskórka i w ten sposób odnawia się. Jest odpowiedni nawet dla skóry wrażliwej, nie powoduje fotouczulenia i nadaje się do stosowania latem.
Martwe komórki, jeśli nie zostaną w porę usunięte, mogą zablokować kanały łojowe i spowodować stan zapalny lub przedwczesne starzenie się skóry.
Dla skóry mieszanej i tłustej korzystne jest również stosowanie maseczek z glinki, ponieważ pomagają one pozbyć się nadmiaru sebum. Mogą być wzbogacone o olejki roślinne lub eteryczne.
Scruby nie są odpowiednie dla każdego. Są one przeciwwskazane dla osób o skórze wrażliwej lub problematycznej. Drobne cząsteczki peelingu wykonane z naturalnych składników mogą powodować mikrourazy, podrażniając skórę twarzy, a także rozprzestrzeniać infekcje na sąsiednie obszary. Stosowanie peelingów zawierających plastikowe granulki jest mało ekologiczne, ponieważ nie ulegają one rozkładowi, a po dostaniu się do wody są szkodliwe dla środowiska.
Czy powinnam oczyszczać skórę dwa razy dziennie? Czy może wystarczy dobrze umyć się wieczorem, a rano przetrzeć twarz tonikiem?
Eksperci od urody mają różne zdania na ten temat. Niektórzy sugerują oczyszczanie twarzy rano i wieczorem za pomocą pianek i żeli, inni twierdzą, że rano wystarczy tonik, a na wieczór potrzebne są mocniejsze produkty. W moim przypadku wybrałem drugą opcję. A powszechna opinia jest taka, że częste oczyszczanie za pomocą środków powierzchniowo czynnych nie jest zalecane dla nikogo - nie czyni skóry bardziej czystą, a jedynie powoduje zwiększone odwodnienie, suchość i zaburzony metabolizm skóry. Należy również wziąć pod uwagę wiek - po 40 roku życia zaleca się stosowanie rano preparatu oczyszczającego w celu delikatnej pielęgnacji.
5 podstawowych błędów w oczyszczaniu skóry
・ ・ ・ 1 ・ ・ ・
Niewłaściwy typ skóry → Niewłaściwy dobór produktu. Na przykład, skóra odwodniona jest często mylona z suchą. Skóra sucha to skóra, która nie posiada wystarczającej ilości własnych lipidów i jest bardzo cienka, a czasami nawet wygląda jak porcelana. Skóra odwodniona to taka, która wymaga dodatkowego nawilżenia. Taka skóra może być mieszana lub nawet tłusta. Jeśli na twarzy widoczne są pory, najprawdopodobniej mamy do czynienia z cerą mieszaną.
・ ・ ・ 2 ・ ・ ・
Częste mycie skóry powoduje, że skóra staje się sucha, a jej warstwa ochronna ulega uszkodzeniu. Mycie do skrzypiącego wykończenia nie jest dobre. Z kolei skóra tłusta potrzebuje bardzo delikatnego oczyszczania, bez drażniących elementów.
・ ・ ・ 3 ・ ・ ・
Zbyt długo trzymaj preparat oczyszczający na skórze. Większość z nich należy stosować tylko przez krótki czas (nie dłużej niż 20 sekund), a następnie spłukać wodą. Jeśli oczyszczanie nie jest wystarczające, lepiej nałożyć preparat ponownie niż pozostawiać go na skórze i masować twarz przez długi czas. W ten sposób uzyskasz więcej korzyści dla zdrowia swojej skóry i minimalne negatywne skutki procedury oczyszczania.
・ ・ ・ 4 ・ ・ ・
Używanie zbyt gorącej lub zbyt zimnej wody. Mycie tylko letnią wodą. Zimna woda, woda z lodem, a zwłaszcza gorąca woda są przeciwwskazane dla osób, które wykazują objawy couperose.
・ ・ ・ 5 ・ ・ ・
Surowe traktowanie skóry. Delikatnie i łagodnie oczyść skórę. Silny nacisk i uderzenia spowodują jedynie odwrotny skutek.
* Pierwsza część o prawidłowym oczyszczaniu skóry znajduje się w poprzednim poście.