Biały uśmiech, zdrowe dziąsła, świeży oddech, promienna skóra, lepsze trawienie i ulga w alergiach - to wszystko obiecuje zwykłe codzienne płukanie jamy ustnej. Dlaczego Gwyneth Paltrow i eksperci od zdrowia codziennie rano płuczą usta olejem? Jaki olej jest najlepszy do użycia? A co ma wspólnego płukanie jamy ustnej z detoksem? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące oil pulling znajdziesz w tym poście.
Znowu Ajurweda!
Tradycja płukania ust olejem pochodzi z Indii, gdzie tysiące lat temu zaczęto stosować tę procedurę w celu oczyszczenia jamy ustnej. Zgodnie z Ajurwedą, wszystkie bakterie i toksyny w organizmie koncentrują się w jamie ustnej, a płukanie ust olejem uwalnia te toksyny i pomaga pozbyć się ich z organizmu.
W Ajurwedzie istnieją dwie takie praktyki: gandusha (weź jak najwięcej oleju roślinnego do ust, trzymaj go tam przez 3-5 minut, a następnie wypluj) i kavala graha (weź trochę oleju do ust, trzymaj go tam przez trzy minuty, a następnie przepłucz gardło i wypluj).
★ Popularna obecnie praktyka płukania ust olejem została opracowana w latach 90-tych przez lekarza Ayuverda F. Karacha, który z powodzeniem stosował oil pulling w swojej praktyce lekarskiej.
Żegnajcie, toksyny i bakterie!
"Kiedy wkładasz olej do ust i płuczesz nim jamę ustną, 'wyciąga' on bakterie i inne zarazki. Nasze usta są domem dla miliardów wirusów, grzybów i toksyn. To właśnie one powodują próchnicę zębów i są bezpośrednio związane z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak zapalenie stawów czy choroby układu krążenia. Nasz układ odpornościowy nieustannie walczy z tymi czynnikami. Ale jeśli jest przeciążony nadmiernym stresem, cierpi z powodu złego odżywiania i jest narażony na toksyny środowiskowe, te mikroorganizmy mogą łatwo rozprzestrzeniać się w całym organizmie i wywoływać infekcje i przewlekłe stany zapalne, co prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych", Bruce Fife, naturopata i dietetyk, autor książki "Oil Pulling Therapy: Detoxifying and Healing the Body Through Oral Cleansing".
Najnowsze badania potwierdziły, że płyny do płukania ust z olejem mogą leczyć bakterię Streptococcus mutans, główną przyczynę próchnicy zębów, oraz eliminować nieświeży oddech. Inne korzystne efekty to naturalne wybielanie zębów, wzmocnienie dziąseł, zmniejszenie poziomu ogólnego stanu zapalnego w organizmie oraz pozbycie się ponad 30 różnych chorób i problemów zdrowotnych.
"Odkryłam płyn do płukania ust z olejem kokosowym.
Należy go trzymać w ustach przez około 20 minut. Jest świetny dla higieny jamy ustnej i jest również dobry do wybielania zębów", mówi Gwyneth Paltrow, aktorka.
"To jest niesamowite! Olejek naprawdę sprawia, że zęby stają się bielsze.
Płytka nazębna na zębach nie rozpuszcza się w wodzie. Jedyną rzeczą, w której się rozpuszcza, jest po prostu olej. Lipidy rozpuszczają się więc w tłuszczach. Dlatego właśnie olej jest tak dobry dla jamy ustnej. Ja preferuję olej sezamowy, ale olej kokosowy też jest dobry" - Shailene Woodley, aktorka.
Jak to działa?
Większość mikroorganizmów, które zamieszkują nasze usta jest jednokomórkowa i pokryta błoną lipidową (tłuszczową). W kontakcie z olejem (również tłuszczem) bakterie przyciągane są jak magnes. Toksyny są substancjami rozpuszczalnymi w tłuszczach i dlatego mają zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach. W ten sposób olej wyciąga toksyny i szkodliwe bakterie z jamy ustnej, poprawiając zdrowie nie tylko naszych zębów i dziąseł, ale także całego organizmu.
Jakiego rodzaju oleju użyć?
Tłoczony na zimno olej kokosowy jest idealny do płukania ust, ponieważ około 50% jego tłuszczu składa się z kwasu laurynowego, który znany jest ze swojego silnego działania antybakteryjnego. Dobrą alternatywą jest nierafinowany olej sezamowy, który był tradycyjnie używany do tego zabiegu w Ajurwedzie. W płukankach do ust należy unikać oleju z pestek winogron i oleju sojowego - olejów bogatych w kwasy omega 6 - ponieważ mogą one sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych. Niektórzy eksperci zalecają dodanie kilku kropli naturalnego olejku eterycznego do płukanki z oleju roślinnego. Olejki eteryczne mają doskonałe działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Świetnie nadają się do tego olejki eteryczne z cytryny, dzikiej pomarańczy i mięty pieprzowej. Jeśli jesteś przeziębiony, możesz użyć olejku goździkowego, z drzewa herbacianego lub cynamonowego, aby dodatkowo zwalczyć infekcję.
Jak prawidłowo przepłukać usta olejem?
Rano na czczo, przed umyciem zębów, przepłucz usta olejem. Weź kilka łyżeczek oleju i wymieszaj go w ustach, najlepiej przez 20 minut. Uważa się, że jest to wystarczający czas, aby poradzić sobie z płytką nazębną i bakteriami, bez ponownego wchłaniania toksyn przez organizm. Podczas płukania olej powinien zgęstnieć, nabrać mlecznego koloru, a po zmieszaniu ze śliną zwiększyć swoją objętość około dwukrotnie. Można zacząć od 5-10 minut płukania i stopniowo dochodzić do zalecanych 20 minut. W żadnym wypadku nie należy połykać oleju po zabiegu - należy go wypluć do toalety lub kosza (jeśli wyplujesz go do zlewu, olej może w końcu zatkać rury). Następnie przepłucz usta kilka razy ciepłą wodą, aby usunąć resztki oleju i umyj zęby.
"Polecam moim klientom, aby płukali usta lekko podgrzanym olejem kokosowym lub sezamowym. Możesz po prostu wsypać kilka łyżek do małego pojemnika i trzymać go pod bieżącą gorącą wodą. Odkryłam również, że nie trzeba wcale płukać ust przez 20 minut, jak zaleca większość ekspertów. Dwie do trzech minut wystarczy, aby osiągnąć efekt," Kimberly Snyder, dietetyk i autor The Beauty Detox Solution.
Więcej na temat płukania ust olejem można przeczytać w książce Bruce'a Fife'a, Oil Pulling Therapy: Detoxifying and Healing the Body Through Oral Cleansing.
Materiał przygotowany przez: Daria Buchman
Uroda i zdrowiePorady zdrowotne