Lato to wspaniały czas, aby cieszyć się ciepłem. Jeśli jednak wskazania termometru przez dłuższy czas nieubłaganie pną się w górę, pojawia się uzasadnione pytanie, jak przetrwać upał.
Istnieje wiele opcji walki z letnim upałem, wśród których można znaleźć zarówno dość tradycyjne, jak i bardzo nietypowe sposoby. W tym artykule dowiesz się, jak olejki eteryczne mogą pomóc Ci łatwiej przetrwać gorący okres.
Olejki eteryczne, które utrzymują chłód
Na początek należy zdecydować, w jakie eliksiry zapachowe trzeba się zaopatrzyć.
Mięta pieprzowa to wielki hit wśród orzeźwiających zapachów. Miętowy zapach daje przypływ energii, likwiduje zmęczenie, zawroty i bóle głowy związane z dusznością i brakiem tlenu.
Dzięki zdolności do rozszerzania naczyń krwionośnych, normalizuje krążenie mózgowe i czynność serca. I tych, którzy zapach mięty wydaje się nudne i nudne, zaleca się, aby dodać trochę egzotyczne ylang ylang.
Nie pozostawaj w tyle i lawendy, której chłodny aromat normalizuje pracę serca, łagodzi ból głowy, nudności i nerwowość spowodowaną długotrwałym upałem.
Nadaje się również do leczenia skóry uszkodzonej przez słońce, jak również do leczenia potliwości.
Aromaterapeuci zalecają również stosowanie olejku lawendowego w przypadku udaru słonecznego.
Olejek z melisy, szałwii, kadzidła, eukaliptusa i mirry może dać ci ochłodę.
Zapachy cytrusowe (bergamotka, pomarańcza, limonka) i iglaste (sosna, jodła) nie będą nie na miejscu.
Miłośnikom egzotycznych olejków można doradzić werbenę, trawę cytrynową i cytronelę.
Sposoby na walkę z upałem
Ciekawym sposobem wykorzystania olejków aromatycznych jest "wachlarz eteryczny".
Istota metody jest prosta: do rusztu wentylatora przymocowuje się gazę lub cienką szmatkę, na którą nanosi się kilka kropel wymienionych wyżej eliksirów.
Ważne jest, że wiele z nich odstrasza komary i inne dokuczliwe owady (cytronela, mięta). Poza tym nikt nie przekreśla podstawowego działania aromatycznych eliksirów, na przykład lawenda uspokaja system nerwowy, a cytryna zwiększa wydajność.
2. Przepis na dyfuzor, aromaticulon lub rozpylacz.
Kiedy na termometrze jest +30, nie ma sensu zapalać lampy do aromaterapii, ponieważ jest ona ogrzewana przez świecę. Lepiej jest użyć specjalnego dyfuzora aromatycznego.
Idealna mieszanka mięty pieprzowej, limety, petitgrain i palmarosy (2 krople każda) energetyzuje i odświeża powietrze.
Taką samą kompozycję (2-3 krople) można wlać do buteleczki z aromatem lub na powierzchnię medalionu aromatycznego. Jeśli nie masz takich ozdób, możesz aromatyzować chusteczkę higieniczną i co jakiś czas robić inhalacje z jej powierzchni.
A jeśli rozcieńczysz olejki eteryczne alkoholem (10 c do 10 ml), a następnie zmieszasz z wodą (100 ml), otrzymasz spray do rozpylania w pomieszczeniach lub wewnątrz samochodu.
Przy okazji, kierowcy, którzy używają zapachów w samochodzie, muszą wybierać je odpowiedzialnie. Olejki lawendowy czy kadzidłowy, mające właściwości chłodzące, zdecydowanie nie będą pasować, ponieważ sprzyjają relaksowi.
Kierowca powinien wybierać olejki cytrusowe, sosnowe lub cytronelowe o działaniu podnoszącym na duchu.
Mycie aromatyczne jest jedną z najbardziej podstawowych technik w aromaterapii.
Roztwór przygotowuje się w proporcji 1-2k olejków eterycznych na szklankę wody.
Ponieważ nie rozpuszczają się one w wodzie, przedtem dodaje się niewielką ilość emulgatora, np. sody. Myć z zamkniętymi oczami.
4. pachnący lód przygotowuje się w następujący sposób:
olejek eteryczny (2-5 k.) miesza się z miodem, solą morską (1 łyżka) i rozpuszcza w szklance wody (może być mineralna, ale bez gazu) lub naparze ziołowym.
Czasami dodaje się odrobinę soku z cytryny. Roztwór jest następnie wlewany do foremek i zamrażany.
Kostkami lodu co najmniej dwa razy dziennie nacieramy twarz (wzdłuż linii masażu), dłonie, szyję. Dla jednej procedury wystarczy na kilka kostek lodu.
Pachnący lód nie tylko chłodzi, ale również ma dobroczynny wpływ na skórę.
Tym, którzy mają skórę problematyczną, pozbyć się wysypki pomogą olejki eteryczne z drzewa herbacianego, sosnowego lub grejpfrutowego.
Łagodzi wrażliwą skórę lawendą, a suchą jaśminem.
Werbena, róża, paczula lub jaśmin są idealne do odmładzania.
Drzewo sandałowe, cedrowe, mirra pozbywają się zmarszczek, neroli i kadzidło pomagają zachować elastyczność skóry.
Cyprys skutecznie zwalcza wyraźne naczynia krwionośne.
Mieszanka jałowca (4 części), mięty, neroli i drzewa różanego (po 2 części) pozwoli pozbyć się cieni i opuchlizny pod oczami oraz ujędrnić twarz.
5. Kąpiele aromatyczne to kolejny świetny sposób na przetrwanie upałów i poprawę wyglądu. Woda nie powinna być zimna. Optymalne jest 30-37 stopni.
Czas trwania pierwszego zabiegu wynosi nie więcej niż 5 minut, następnie czas wydłuża się do 15-20 minut.
Nie należy wrzucać pachnących eliksirów bezpośrednio do wody.
Najpierw rozcieńcza się je emulgatorem (30-60 gramów sody, soli morskiej, miodu lub 0,2-0,5 litra mleka, kefiru, śmietany lub wina), a następnie wlewa do wanny.
Werbena, szałwia, rozmaryn mają doskonałe działanie tonizujące. Aby poczuć chłód świeżej letniej bryzy pomoże kompozycja mięty pieprzowej, lawendy (2 q.) i cytryny (3-4 q.).
6. Nałożenie rozcieńczonych olejków na skórę pomoże szybko się ochłodzić. Olejki eteryczne (najczęściej używa się do tego celu mięty pieprzowej i/lub lawendy) nakłada się na punkty pulsacyjne (nadgarstek, zagłębienie zgięcia łokciowego itp.), wstępnie rozcieńczone dowolnym olejem roślinnym. Tylko lawenda może być stosowana w czystej postaci.
7. Aromatyzacja napojów. Każdy wie, że w czasie upałów organizm potrzebuje więcej płynów. Terapeutyczne olejki eteryczne mogą być używane do aromatycznych koktajli, lemoniad, schłodzonej herbaty.
Przepis #1
Aby przygotować herbatę o działaniu chłodzącym, będziesz potrzebować:
weź mieszankę olejków eterycznych z mięty pieprzowej, bergamotki (po 1 c.) i cynamonu (2 c.),
Nanieść na ścianki każdego dobrze zamkniętego pojemnika,
wlać do niego 1-2 łyżki stołowe zielonej herbaty,
pozostawić na 1-2 dni.
Następnie zaparz herbatę w zwykły sposób i ostudź ją.
Przepis #2
Zarówno dorośli, jak i dzieci będą zachwyceni lemoniadą, do której przygotowania potrzebujesz:
Pół cytryny pokroić w kółka, wycisnąć tak, aby cytrusy zaczęły puszczać sok,
dodać 30-40 gramów cukru lub miodu,
wzbogacony o 2 k. olejku werbenowego,
włożyć 2 torebki zielonej herbaty i zalać 1 litrem ciepłej wody.
Po 5 godzinach napój jest gotowy do picia.
Można go zamrozić w kostkach i dodawać do innych napojów. Zamiast werbeny można zastosować mieszankę z cytronelli (2 q.), imbiru i mięty (1 q.).
Przepis numer 3
Sok pomidorowy może pomóc w radzeniu sobie z upałem. Zawiera również silny przeciwutleniacz likopen. Cytryna lub kolendra mogą być dobrym towarzystwem dla tego uwielbianego przez wiele osób warzywa.
8. W 100% naturalne olejki eteryczne nadają się do przygotowania domowych lodów lub jako dressing do gotowych smakołyków ze sklepu.
Wprowadza się je do deseru, mieszając je najpierw z bitą śmietaną, alkoholem, miodem, dżemem (1-2 c. na 40-50 ml bazy).
Idealnym dodatkiem do zimnego przysmaku są olejki z mięty, cytryny, melisy, lawendy lub bazylii.
Aromatyczne trio cynamonu, goździków (po 1 goździku) i pomarańczy 2-3 goździki (dawki podane są na 100 gramów) nadają ciekawy smak lodom. Możesz eksperymentować z grejpfrutem i bergamotką.
Wszystkie te sposoby pozwolą nie tylko przetrwać upały bez uszczerbku na zdrowiu, ale także stworzyć magiczną atmosferę, która wprawi w doskonały nastrój i doda optymizmu.
P. S. Przed użyciem olejków eterycznych należy wykonać próbę uczuleniową! Zalecana jest konsultacja z lekarzem.